Mateo Falcone

Mateo Falcone - Prosper Mérimée | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Prosper Mérimée
DIMENZE
6,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Mateo Falcone.pdf


Chcete si knihu přečíst?Mateo Falcone ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Prosper Mérimée. Číst Mateo Falcone Online je nyní tak snadné!

POPIS


Drobné dílo francouzského spisovatele patří ke skvostům světového písemnictví. Autor ve zkratce postihl barvitost a tajemnou atmosféru drsné Korsiky i nepřístupnou povahu tamních obyvatel. Typickým představitelem Korsičana, který nade vše lpí na rodové cti, na dobrém jméně, je právě Mateo Falcone, který neváhá pro čest rodiny obětovat vlastního syna, který se, byť ještě díťe, provinil proti nepsaným zákonům. Temná síla tohoto příběhu vypovídá o autorovi, který se oprostil od romantismu své doby.


...uch an extra-ordinary talent, Mateo Falcone had earned himself a great reputation ... Mateo Falcone | story by Mérimée | Britannica ... . He was said to be both a dangerous enemy and a staunch friend; moreover, he was always ready to do his moral duty, gave alms to the poor, and lived on good terms with everyone in the district of Porto-Vecchio. Mateo Falcone is an 1829 short story by Prosper Mérimée. It first appeared in the May issue of Revue de Paris. Its tightly focused narrative was well received and it has been called the orig ... Mateo Falcone | Prosper Merimee ... . Its tightly focused narrative was well received and it has been called the original French short story. The narrator recalls Mateo Falcone, a respected landlord and marksman who lived in a rugged part of Corsica frequented by ... Mateo Falcone Homework Help Questions. What is the irony in the short story "Mateo Falcone"? In this story, it is Fortunato's lawful act that ends up condemning him to death. Although Mateo Falcone is a well-known short story,...SOUVISEJÍCÍ KNIHY