Haredim

Haredim - Eliška Blažková | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Eliška Blažková
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Haredim.pdf


Chcete si knihu přečíst?Haredim ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Eliška Blažková. Číst Haredim Online je nyní tak snadné!

POPIS


Fotografka Eliška Blažková osm let dokumentovala život ultraortodoxní židovské komunity v jeruzalémské čtvrti Mea Šearim. Muži v kaftanech a s dlouhými vousy jsou oblíbeným motivem, který si zde fotografují turisté. Autorka knihy však směřovala mnohem dál. Chtěla nahlédnout do každodenního života uzavřené společnosti, která má svá vlastní pravidla a zákonitosti, pro vnější svět jen těžko pochopitelné. Publikace je tedy důležitým svědectvím nejen o židovství, ale také o práci fotografky, která šla za hranici možného.


...Judaism (Hebrew: חֲרֵדִי Ḥaredi, IPA: ; also spelled Charedi, plural Haredim or Charedim) consists of groups within Orthodox Judaism characterized by a strict adherence to Halacha and traditions as opposed to modern values and practices ... Haredi Judaism | Religion-wiki | Fandom ... . Its members are often referred to as strictly Orthodox or ultra-Orthodox in English; however, the term "ultra-Orthodox" is considered ... Haredim are perhaps the most visibly identifiable subset of Jews today. They are easy to spot-haredi men in black suits and wide-brimmed black hats, haredi women in long skirts, thick stockings, and headcoverings-but much harder to understand.. Indeed, the history, beliefs, and practices of these devout Jews remai ... Who are the Haredim? - CNN Video ... . They are easy to spot-haredi men in black suits and wide-brimmed black hats, haredi women in long skirts, thick stockings, and headcoverings-but much harder to understand.. Indeed, the history, beliefs, and practices of these devout Jews remain a mystery to many who live outside their cloistered communities. Haredim are easily identifiable, as diff...SOUVISEJÍCÍ KNIHY