Gramatika česká (1533)

Gramatika česká (1533) - Petr Gzel, | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Petr Gzel,
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Gramatika česká (1533).pdf


Chcete si knihu přečíst?Gramatika česká (1533) ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Petr Gzel,. Číst Gramatika česká (1533) Online je nyní tak snadné!

POPIS


Kniha obsahuje edici první mluvnice češtiny, zvané podle místa vydání v Náměšti nad Oslavou »mluvnice náměšťská« (1533). Je to jakýsi pracovní sborník, ediční spojení dvou textů – stručného pojednání o ortografii z pera Beneše Optáta a Petra Gzela a delšího traktátu o otázkách morfologicko-syntaktických, který pro Optáta a Gzela napsal Václav Philomathes (srovn.). Podnětem pro sestavení první mluvnice češtiny byla příprava inovativního překladu Nového zákona v Náměšti nad Oslavou (1533), k níž našli Optát a Gzel inspiraci v díle Erasma Rotterdamského. Edici je předeslán text Petra Voita, zaměřený na typografickou stránku prvního vydání náměšťské mluvnice, a text Ondřeje Koupila, pojednávající o autorech náměšťské mluvnice a jejím obsahu. Obě tyto vstupní studie jsou publikovány česky a německy. Vlastní edice s kritickým aparátem a průběžnými komentáři vybraných míst (ed. Ondřej Koupil) je pak doplněna rejstříkem osob, rejstříkem biblických míst a rejstříkem vybraných příkladových slov ve vydávané gramatice. Kniha vznikla na půdě Ústavu pro jazyk český AV ČR jako výsledek projektu Grantové agentury České republiky č. 16-00598S Orthographia Bohemica a náměšťská mluvnice (filologická analýza a kritické edice). Navazuje na ediční řadu Grammatica Bohemica vydávanou v nakladatelství KLP – Koniasch Latin Press. Vychází souběžně s edicí latinského spisu Orthographia Bohemica z 15. století.


...ka česká (1533). Ed. Ondřej Koupil. Praha: Akropolis, 2019 ... jazykověda Archivy | Akropolis ... . ISBN 978-80-7470-232-7; Externí odkazy. Grammatyka česká v dvojí stránce - scan on-line v projektu Vokabulář webový ÚJČ Kniha: Gramatika česká (1533) Autor: Ondřej Koupil ; Beneš Optát ; Václav Philomathes Kniha obsahuje edici první mluvnice češtiny, zvané podle místa vydání v Náměšti nad Oslavou »mluvnice náměšťská« (1533). Gramatika česká (1533) edice: Ondřej Koupil: předmluva: ... Gramatika česká v dvojí stránce - Wikipedie ... . Gramatika česká (1533) edice: Ondřej Koupil: předmluva: Ondřej Koupil, Petr Voit: grafická úprava: Stará škola: ISBN: 978-80-7470-232-7: počet stran: 240: vazba: váz. formát: 145 × 205 mm ... (1533). Je to jakýsi pracovní sborník, ediční spojení dvou textů ... Starší je Gramatika ...SOUVISEJÍCÍ KNIHY