Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce

Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce - Christopher Clark | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Christopher Clark
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce.pdf


Chcete si knihu přečíst?Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Christopher Clark. Číst Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Online je nyní tak snadné!

POPIS


Okamžiky, v nichž Gavrilo Princip přistoupil k automobilu, který zůstal bezmocně stát na místě, a zastřelil arcivévodu Františka Ferdinanda i jeho choť, snad patří k nejosudnějším v celém novověku. Teroristický čin ohromující účinnosti dosáhl svého cíle - původně chtěl osvobodit Bosnu od habsburské vlády a nakonec vytvořil silné moderní Srbsko, ale zároveň způsobil pád čtyř významných impérií, smrt milionů lidí a zkázu civilizace. Hrozné následky zřetězení událostí, jež ten čin rozpoutal, jsou dobře známé, zato faktory, jež způsobily, že zdánlivě prosperující a samolibá Evropa nedokázala odolat důsledkům zmíněného atentátu, jsou mnohem méně zřejmé a sporné. Christopher Clark v knize Náměsíčníci líčí, jak došlo k vypuknutí první světové války a jaké byly její příčiny. Práce čerpá z četných nových pramenů, ukazuje Evropu, jež se velice liší od obrazu, jaký známe, a soustřeďuje pozornost na Srbsko a Balkán. Clark začíná zavražděním srbského krále Alexandra I. v roce 1903 a konstatuje, že tehdejší Evropa nebyla, alespoň jak nám to někdy připadá, dnešním ostrovem záviděníhodné stability, nýbrž ji sužovaly chronické problémy. Veskutečnosti se poté, co Německo roku 1890 odmítlo prodloužit platnost zajišťovací smlouvy s Ruskem, postupně změnila z multipolárního světa 80. let 19. století v bipolární systém rozdělený ve dvě aliance - Dohodu, uzavřenou Francií a Ruskem, k níž se později volně přidružila Velká Británie, a Trojspolek Německa, Rakouska-Uherska a jejich nespolehlivého spojence Itálie - v svět plný terorismu, bojechtivosti a nestability, v němž se „volná síť aliancí na Evropském kontinentu zapletla do konfliktů, jež se odehrávaly na Balkáně“, což dodalo sarajevskému atentátu vpravdě seizmickou sílu, a který politicky řídila řada neuvěřitelně neschopných politických představitelů. Autor odhaluje, že se muži, kteří vládli Evropě a pyšnili se svou moderností a rozumností, chovali jako náměsíčníci, potáceli se od jedné krize ke druhé a nakonec sami sebe přesvědčili, že jediným východiskem je válka.Christopher Clark ve své obsažné a převratné studii boří zavedené mýty a líčí, jak došlo k vypuknutí první světové války a jaké byly její příčiny. Práce čerpá z četných nových pramenů, ukazuje Evropu, jež se velice liší od obrazu, jaký známe.


...áměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Přidat komentář ... Náměsíčníci (Christopher Clark) | Detail knihy | ČBDB.cz ... . engelbert. 1 05.10.2019. Chtěl jsem se něco dozvědět, o příčínách vzniku I. světové války. ... Kniha Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce je v. Právě čtených: 5x: Přečtených: 22x: Čtenářské výzvě ... Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Autor: Clark, Christopher Nakladatel: BB art EAN: 9788074614613 ISBN: 978-80-7461-461-3 Překlad: Hron, Zdeněk Popis: 1× kniha, vázaná, 670 stran, česky Rok vydání: 2014 (1. vydání) Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce - Chr ... Nakladatelství BB art ... . vydání) Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce - Christopher Clark. Okamžiky, v nichž Gavrilo Princip přistoupil k automobilu, který zůstal bezmocně stát na místě, a zastřelil arcivé...SOUVISEJÍCÍ KNIHY