Strakonický dudák

Strakonický dudák - Josef Kajetán Tyl | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Josef Kajetán Tyl
DIMENZE
5,4 MB
NÁZEV SOUBORU
Strakonický dudák.pdf


Chcete si knihu přečíst?Strakonický dudák ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Josef Kajetán Tyl. Číst Strakonický dudák Online je nyní tak snadné!

POPIS


21. listopadu 1847 se ve Stavovském divadle v Praze poprvé hrála dramatická báchorka Strakonický dudák Josefa Kajetána Tyla (*4. února 1808). Podle literárních kritiků hra, která "...natrvalo ovlivnila český divadelní repertoár a většinou byla přijímána jako umělecká výpověď o nás samých, o našem národním charakteru..." Báchorka vypráví příběh o dudákovi Švandovi, synovi lesní žínky Rosavy, která pro něj vyprosila čarovnou moc jeho dud. Švanda má rád Dorotku, ale jako nápadník je odmítán Dorotčiným tatínkem pro svoji chudobu. Švanda se furiantsky vydává do světa, aby si hrou na dudy vydělal zlaťáky a mohl si vzít Dorotku za ženu - a tak jsou proti sobě postaveny takové hodnoty jako je láska a peníze. Švanda je na své cestě světem, provázen svým přítelem šumařem Kalafunou, ale také vykukem Vocilkou, nejprve okouzlen všemi možnými marnostmi světa a hlavně mocí peněz, zapomíná na domov a lásku, kvůli které se do světa vydal, ba ji v jeden čas i zapírá... Dalším vývojem příběhu však Švanda poznává, že peníze nejsou důležité, že důležitá je láska Dorotčina i oddaná mateřská láska víly Rosavy a také přátelství šumaře Kalafuny. V dramatizaci z roku 1969 uslyšíte Martina Štěpánka, Jaroslavu Tvrzníkovou, Janu Hlaváčovou, Ladislava Peška, Josefa Kemra a mnoho dalších skvělých herců.


...e se vtáhnout do příběhu Švandy dudáka krátkým animovaným filmem ... Josef Kajetán Tyl - Wikipedie ... . Scénář k filmu napsal Ondřej Fibich a o kresbu se postarala Nela Korbelová. Informace a zprávy ze Strakonic a okolí, nejdůležitější informace a události z jednotlivých obcí, dění v politice, kultuře, sportu i v běžném životě. Vaříme od roku 2004, avšak tradice strakonického piva je tu s vámi již od nepaměti. Vyzkoušejte poctivost a tradici na vlastní chuťové pohárky. Na zdr ... Strakonický dudák aneb Hody divých žen - Wikipedie ... . Vyzkoušejte poctivost a tradici na vlastní chuťové pohárky. Na zdraví! Strakonický dudák patří mezi nejhranější Tylova díla na českých scénách. Inscenátoři v ní hledají neustále z nových úhlů otázky týkající se světovosti či zápecnictví českého národa. Vždy se v inscenacích ozývá silný motiv mateřské lásky. Strakonický dudák je chronologicky první hrou z řady Tylových dramatick...SOUVISEJÍCÍ KNIHY