Gesta v umění

Gesta v umění - Petra Lexová (ed.), | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Petra Lexová (ed.),
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Gesta v umění.pdf


Chcete si knihu přečíst?Gesta v umění ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Petra Lexová (ed.),. Číst Gesta v umění Online je nyní tak snadné!

POPIS


Gesta se objevují ve výtvarném umění přinejmenším od dob starověkého Egypta a svůj význam mají i dnes. Co samotná „gesta“ znamenají a jakou roli hrají ve výtvarném umění? Publikace Gesta v umění vyšla u příležitosti životního jubilea významného historika umění Michala Šroňka. Během dlouholeté odborné činnosti se jeho zájem upínal k výtvarnému umění převážně šestnáctého až osmnáctého století – pozornost věnoval vztahu umění a náboženských konfesí, pražskému malířskému cechu, roli symbolů a také gest ve výtvarném umění. Sborník svým tématem reaguje na jeho text Comput digital a Jan Hus jako obhájce víry (2003), ve kterém se jako jeden z prvních věnoval problematice gest v českém prostředí. Úvodní text publikace představuje badatelský přístup Michala Šroňka a zasazuje jej do širšího kontextu současného uměleckohistorického diskursu. Navazují chronologicky řazené studie českých historiků a historiků umění, které se zaměřují na problematiku gest, kterou demonstrují na konkrétních příkladech uměleckých děl a památek od období středověku až do devatenáctého století. Gesto je v knize nahlíženo v několika významových rovinách. Předně jako tělesné gesto, které je přímo znázorněno ve výtvarných dílech, a můžeme ho dále zkoumat dle kategorií: expresivní a symbolické. Rovněž se zde objevuje v přenesené rovině symbolického aktu a dále zkoumané kategorie zraku/percepce. Sborník poskytuje vhled do dané problematiky a čtenáři nabízí další metodologický nástroj, který mu pomůže porozumět uměleckým dílům.


...ce Gesta v umění vyšla u příležitosti životního jubilea významného historika umění Michala Šroňka ... Gesta v umění ... . Během dlouholeté odborné činnosti se jeho zájem upínal k výtvarnému umění převážně šestnáctého až osmnáctého století - pozornost věnoval vztahu umění a náboženských konfesí, pražskému ... Gesta v umění Editor: Lexová, Petra a Vrlíková, Lenka Nakladatel: Books & Pipes Publishing Masarykova univerzita EAN: 9788074851643 ISBN: 978-80-7485-164-3 Popis: 1× kniha, brožovaná, 196 stran, česky Rozměry: 16 × 19,8 cm Rok vydání: 2018 (1. vydání) Publikace Gesta v umění vyšla u příležitosti životního jubilea významného historika uměn ... Gesta v umění - Lexová Petra, Vrlíková Lenka (eds ... ... . vydání) Publikace Gesta v umění vyšla u příležitosti životního jubilea významného historika umění Michala Šroňka. Během dlouholeté odborné činnosti se jeho zájem upínal k výtvarnému umění převážně šestnáctého až osmnáctého století pozornost věnoval vztahu umění a náboženských konfesí, pražskému ...SOUVISEJÍCÍ KNIHY