Jak dosáhnout počesnosti: (sedm povídek)

Jak dosáhnout počesnosti: (sedm povídek) - Marcel Jouhandeau | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Marcel Jouhandeau
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Jak dosáhnout počesnosti: (sedm povídek).pdf


Chcete si knihu přečíst?Jak dosáhnout počesnosti: (sedm povídek) ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Marcel Jouhandeau. Číst Jak dosáhnout počesnosti: (sedm povídek) Online je nyní tak snadné!

POPIS


Podstatným zdrojem vypravěčského díla francouzského spisovatele Marcela Jouhandeaua (26. 7. 1888 – 8. 4. 1979) je rodné městečko Guéret v Limuzínsku. Autor je časem přezval na Chaminadour. Jouhandeau zachycuje skutečné, žijící postavy. Ale vybírá si, sahá po tom, v čem postřehuje metafyzický přesah, onu polohu „na hraně“, na ose mezi dobrem a zlem, nebem a peklem, s níž má tak silnou osobní zkušenost. Jeho styl tím získává zvláštní osobitost, jakousi přímočarost a někdy až krutou strohost, jež bez potřeby jakéhokoli autorského komentáře dokáže ukázat realitu zároveň i s jejím metafyzickým dosahem. Výstižně to vyjádřil Jouhandeauův velký obdivovatel, literární kritik a historik Gaëtan Picon: „Jouhandeauovy postavy jako by vždy obestíralo něco posvátného: každé jejich gesto je obřad a zapojuje se do ceremoniálu věčnosti. Ať je to vrah, cizoložník, sodomita, nebo kněz pozdvihující hostii, všechno na této zemi, kde se Nebe střetá s Peklem, je posvátné. Tak jako je Chaminadour místem, >kudy prochází, zakotven v pekle, Jákobův žebřík a od hvězdy ke hvězdě stoupá až k věčnosti<, Jouhandeauův vesmír tvoří symbolická hierarchie, v níž každá věc je na tom místě, jaké bude zaujímat na věčnosti.“ Celistvost spočívá u Jouhandeaua vždy ve smyslu. K jeho zachycení někdy stačí i jen krátká scénka nebo jedna jediná zaslechnutá věta, jedno spatřené gesto. Vzniká tak určitá mozaikovitost, vypravěčský útvar typický zvláště pro tři díly Chaminadouru. O výběru z Jouhandeauových próz do této knihy proto rozhodovala mimo jiné i snaha nabídnout v nich ucelené příběhy a upozornit tak případně i širší okruh čtenářů na autora u nás dnes prakticky zapomenutého – který však kdysi upoutal pozornost například Bohuslava Reynka (v jehož překladu a s jehož ilustracemi vyšla v roce 1930 Jouhandeauova drobná próza Astaroth aneb Noční návštěvník) nebo Josefa Heyduka (překladatele Jouhandeauových vzpomínek z mládí, vydaných v roce 1940 pod názvem Kvetoucí šalvěj).


...hnout počesnosti: (sedm povídek) Marcel Jouhandeau ... Nakladatelství Triada - Trh knih - můj antikvariát online ... ... Jak dosáhnout počesnosti Autor: Jouhandeau, Marcel Nakladatel: Triáda EAN: 9788087256053 ISBN: 978-80-87256-05-3 Překlad: Dvořáková, Věra Popis: 1× kniha, brožovaná, 124 stran, česky Rozměry: 14,5 × 19 cm Kniha: Jak dosáhnout počestnosti -- (sedm povídek) - Marcel Jouhandeau. Fungujeme! Vážení zákazníci, knihy si u nás můžete nadále objednávat s doručením Českou poštou, GLS, Zásilkovnou či s vyzvednutím na našich výdejnách v Brně, Praze a Plzni. Omega Sedm kamenů lásky a ztráty - Diana Gabaldon ... Jak dosáhnout počesnosti: (sedm povídek) - KOSMAS.cz ... . Omega Sedm kamenů lásky a ztráty - Diana Gabaldon . Kniha - autor Diana Gabaldon, 712 stran, česky, Pevná bez přebalu lesklá Kniha Sedm kamenů lásky a ztráty je sbírkou krátkých povídek - včetně dvou dosud nevydaných novel -, které poutavě a rozmanitým způsobem rozšiřují příběhy hrdinů série Cizinka . Výbor povídek díla francouzského spisovate...SOUVISEJÍCÍ KNIHY