Miroslav Tyrš: Sokol, myslitel, výtvarný kritik

Miroslav Tyrš: Sokol, myslitel, výtvarný kritik - Robert Sak | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Robert Sak
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Miroslav Tyrš: Sokol, myslitel, výtvarný kritik.pdf


Chcete si knihu přečíst?Miroslav Tyrš: Sokol, myslitel, výtvarný kritik ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Robert Sak. Číst Miroslav Tyrš: Sokol, myslitel, výtvarný kritik Online je nyní tak snadné!

POPIS


Sokolské hnutí se za 150 let od svého vzniku v roce 1862 stalo významnou součástí našich dějin, s mnoha rozměry – tělovýchovným, kulturním i politickým. Životopis jednoho ze zakladatelů Sokola, Miroslava Tyrše, nabízí ale víc než jen pohled na okolnosti. Sokolské hnutí se za 150 let od svého vzniku v roce 1862 stalo významnou součástí našich dějin, s mnoha rozměry – tělovýchovným, kulturním i politickým. Životopis jednoho ze zakladatelů Sokola, Miroslava Tyrše, nabízí ale víc než jen pohled na okolnosti zrodu tohoto společenského fenoménu. Robert Sak již řadu let mapuje osudy významných před­stavitelů českého politického a kulturního života 19. a 20. století (Josef Jungmann, Fran­tišek Ladislav Rieger, Bedřich Fučík). V monografii věnované Miroslavu Tyršovi ukazuje neobyčejný rozhled, hloubku vzdělání a šíři působení jednoho z klíčových příslušníků „věčně mladé“ generace osobností české kultury a společnosti, které do veřejného života vstoupily na konci 50. let 19. století. Můžeme sledovat dynamický proces „čechizace“, formování ambiciózní české kulturní identity. Vznik Sokola je představen jako událost přesahující pouhé založení tělovýchovné společnosti, jako realizace humanistické představy o člověku i krok na cestě k posílení národní samostatnosti. Zajímavá a objevná je kapitola o Tyršovi – výtvarném kritikovi a estetikovi, který uváděl do české kultury a umění významné podněty evropské tvorby. Mnohostrannost osobnosti Miroslava Tyrše doplňuje přehled jeho „druhého života“, včetně bouřlivých osudů Sokola v době nástupu komunistické diktatury, a krátký výbor z Tyršových textů.


...av Tyrš ×-20% sleva. Kniha ... a krátký výbor z Tyršových textů ... Kritik | Sleviste.cz ... . E-knihu si můžete zakoupit na portále E-knihy Kosmas (sokol, myslitel, výtvarný kritik) Předmětná hesla Tyrš, Miroslav, 1832-1884 Miroslav Tyrš / Sokol, myslitel, výtvarný kritik V letošním roce oslavuje sokolské hnutí 150 let od svého vzniku. Kniha významného historika přináší mnoho nového o životě jednoho ze zakladatelů Sokola, Miroslava Tyrše. Autor ukazuje daleko rozmanitější osobnost, než jak existuje ve v ... Miroslav Tyrš (Robert Sak) | Detail knihy | ČBDB.cz ... . Autor ukazuje daleko rozmanitější osobnost, než jak existuje ve vědomí široké veřejnosti. Miroslav Tyrš . 6,78 € Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo ... Miroslav Tyrš Sokol, myslitel, výtvarný kritik . Robert Sak; Robert Sak . 0,0 . Sled...SOUVISEJÍCÍ KNIHY