Diverse

Diverse - Pavel Brunclík | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Pavel Brunclík
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Diverse.pdf


Chcete si knihu přečíst?Diverse ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Pavel Brunclík. Číst Diverse Online je nyní tak snadné!

POPIS


Velká bilanční kniha známého fotografa Pavla Brunclíka (*1950). Obsahuje representativní výběry z jeho čtyř fotografických cyklů Cizí ženy (Other women, 1986–1995), Krajiny (Landscapea, 1994– 2011), Geometrie nahoty (Geometry of nudity, 2005–2007) a 46 Čechů (46 Czechs, 2009–2011). Kniha obsahuje úvodní texty Jiřího Machalického a Miroslava Petříčka v češtině a angličtině a je určena zájemcům o moderní fotografii. Pavel Brunclík (*1950). V roce 1974 absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze, v letech 1974–1980 studoval režii, scenáristiku a fotografii na FAMU. Od roku 1981 pracuje jako samostatný fotograf. V letech 1985–1992 působil převážně v zahraničí (Rakousko, Itálie, Polsko) a věnoval se zejména reklamě. V posledních letech se věnuje převážně vlastním projektům.


...definition is - differing from one another : unlike ... Diverse | Meaning of Diverse by Lexico ... . How to use diverse in a sentence. Synonym Discussion of diverse. Synonyms for diverse at Thesaurus.com with free online thesaurus, antonyms, and definitions. Find descriptive alternatives for diverse. Diverse definition, of a different kind, form, character, etc.; unlike: a wide range of diverse opinions. See more. Define diverse. diverse synonyms, diverse pronunciation, diverse translation, English dictionary definition of diverse. unlike in kind; distinct; separate; divergent: Th ... Diverse dictionary definition | diverse defined ... . unlike in kind; distinct; separate; divergent: There were diverse beliefs among the parishioners. diverse definition: 1. including many different types of people or things: 2. very different from each other: 3…. Learn more. Diverse definiti...SOUVISEJÍCÍ KNIHY