Coldheart Canyon

Coldheart Canyon - Clive Barker | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Clive Barker
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Coldheart Canyon.pdf


Chcete si knihu přečíst?Coldheart Canyon ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Clive Barker. Číst Coldheart Canyon Online je nyní tak snadné!

POPIS


Po neúspěchu svých posledních filmů se slavná filmová hvězda Todd Pickett rozhodne, že si nechá provést chirurgický zákrok v zoufalé naději, že získá zpět ztracenou krásu. Ale zákrok se nezdaří. Aby se ukryl před fanoušky a hlavně před tiskem, který by jeho pověst rozcupoval na kousky, kdyby se dozvěděl o operaci, uchýlí se Todd na místo, které není na žádné mapě Hollywoodu, a tím je Coldheart Canyon.A tady, zatímco si léčí svá zranění a zoufalství, objeví, co tak dlouho skrývala minulost "Továrny na sny": svět na hranici mezi životem a smrtí, realitou a iluzí, kde pobývají slavné legendy zapomenutého Hollywoodu.


...t Canyon is a novel by Clive Barker, published in 2001 by HarperCollins ... Opinions on Clive Barker? : horrorlit ... .The paperback edition was published by HarperTorch on November 5, 2002 (ISBN 006103018X).The story centers on Todd Pickett, a failing movie star, and Tammy Lauper, Todd's obsessive fan. Coldheart Canyon looks at Hollywood circa 1920s and "present" 1990s. It shows how much the landscape has changed in that time and how little the people have changed. The descriptions are lush, erotic and terrifying all at the same time ... Coldheart Canyon (Literature) - TV Tropes ... . The descriptions are lush, erotic and terrifying all at the same time, especially of course when we are dealing with the fantastical monsters of Barker's imagination, spawned by ... Coldheart Canyon is a clear example of what happens when a brilliant, literary mind sits down to create long, great work. Over six hundred pages, Clive Barkers new novel ascends to a horror level above Stephen King, Peter Straub, and Neil Gaiman, both in story and literary style...SOUVISEJÍCÍ KNIHY