Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti

Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti - Miroslav Stoniš | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Miroslav Stoniš
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti.pdf


Chcete si knihu přečíst?Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Miroslav Stoniš. Číst Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti Online je nyní tak snadné!

POPIS


Román Miroslava Stoniše je apoteózou lásky, té první, neopakovatelné, která podle vypravěče znamená "ztrátu země pod nohama a cestu do nebe ve stavu beztíže", stavu, kdy v člověku přesto občas "skučí a sténá vichr tesknice". Jeho idylický vztah s nevinnou, půvabnou Rozárkou jen občas narušuje žárlivost a smutek nad nenaplněnou chlapeckou touhou a cudností jeho mladičké milé.Pozadí jejich křehké romance tvoří impresionisticky načrtnutá líbezná jesenická krajina, ať prozářená sluncem či zkrápěná deštěm, působivá svou rozechvělou atmosférou a lyrickými obrazy.Láska, která nakonec nebyla na celý život, ve vypravěči přetrvává jako krásná bolest, přestože po rozchodu naváže další vztahy včetně manželství. Z kouzla své ztracené milé, s níž rozpráví ve snových, imaginativních pasážích a která se v jeho vzpomínkách stává jakýmsi prototypem čistoty, něhy a poezie, se nevymaní ani ve stáří.Vypravěčovo líčení je však zároveň konfrontováno s jeho deníky a dopisy, nalezenými po čtyřiapadesáti letech, které jeho paměť zpochybňují a nabízejí dvě odlišné "minulosti". Nostalgické vzpomínky na mládí a melancholie nad jeho uplynutím ho zavedou do míst, kde kdysi jako gymnazista prožil šťastné chvíle se svou prázdninovou láskou. Až tady si uvědomí, že jeho milá je nenávratným přeludem a že čas nelze vrátit. Miroslav Stoniš se narodil v Ostravě-Vítkovicích v roce 1938 v dělnické rodině. Vystudoval dramaturgii na FAMU, avšak filmu se nikdy nevěnoval a po studiích se vrátil do Ostravy, kde žije dodnes. Pracoval mj. jako redaktor ostravského literárního časopisu Červený květ (1964-1970), za normalizace pak jako dělník v Prodejnách nábytkařského průmyslu a ve skladu podniku Nábytek v Ostravě-Třebovicích (1971-1989). Vydal jedenáct knih, tu první, Povídky pod polštář, v roce 1963, tu předposlední, Paterek a pastýřka laní, roce 2003.Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti je jeho kniha dvanáctá. Miroslav Stoniš napsal též sedm her, jež se uváděly v mnoha divadlech, rovněž je autorem rozhlasových a televizních her a osmidílného seriálu podle románu Oty Filipa.


...denáct knih, tu první, Povídky pod polštář, v roce 1963, tu předposlední, Paterek a pastýřka laní, roce 2003 ... gymnazista, gymnasista - ABZ.cz: slovník cizích slov ... ... Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti ... ... denáct knih, tu první, Povídky pod polštář, v roce 1963, tu předposlední, Paterek a pastýřka laní, roce 2003.Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti je jeho kniha dvanáctá. Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti Autor: Stoniš, Miroslav Nakladatel: Prostor EAN: 9788072602728 ISBN: 978-80-7260-272-8 Popis: 1× kniha, brožovaná, 328 stran, česky Rozměry: 12 × 20 cm Rok vydání: 2013 Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti Miroslav Stoniš Román Miroslava Stoniše je apoteózou lásky, té první, neopakovatelné, která podle vypravěče znamená „ztrátu země pod nohama a cestu do nebe ve stavu beztíže", stavu, kdy v člověku přesto občas „skučí a sténá...SOUVISEJÍCÍ KNIHY