Jan Šembera Černohorský z Boskovic

Jan Šembera Černohorský z Boskovic - Kateřina Dufková | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Kateřina Dufková
DIMENZE
7,9 MB
NÁZEV SOUBORU
Jan Šembera Černohorský z Boskovic.pdf


Chcete si knihu přečíst?Jan Šembera Černohorský z Boskovic ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Kateřina Dufková. Číst Jan Šembera Černohorský z Boskovic Online je nyní tak snadné!

POPIS


Jan Šembera Černohorský z Boskovic byl výraznou osobností druhé poloviny 16. století, posledním mužským potomkem panského rodu z Boskovic a jedním z nejbohatších šlechticů své doby na Moravě. Stavitel renesanční perly Moravy, zámku v Bučovicích, proslul zejména svým rozmarným životem, zálibou v ženách, koních a alkoholu, případně četnými soudními spory. Jeho životopisci z 19. a počátku 20. století u Jana Šembery nalezli mnoho společných rysů s posledním pánem z Rožmberka a vytvořili mýtus posledního Boskovice, jejich vlastního, moravského Petra Voka. Kniha Kateřiny Dufkové zachycuje životní osudy Jana Šembery v širším kontextu rodinných i společenských souvislostí a vytváří tak komplexní pohled na vyššího šlechtice své doby, jenž zdaleka nebyl jen renesančním bonvivánem. Autorka představuje Šemberovu osobnost, jeho vztah k náboženství, majetku a umění, i převzetí jeho rodového odkazu Lichtenštejny. Pozornost je věnována i Šemberovu „druhému životu“ v pohádkách, pověstech, v historické beletrii i v televizní publicistice, protože právě takto vstoupil tento aristokrat do obecnějšího historického povědomí.


... Jeho otcem byl Václav Bučovický z Boskovic ... Šembera z Boskovic, Jan, činný 1543-1597 - Bibliography of ... ... .První písemná zmínka o Janu Šemberovi pochází z roku 1543.. V roce 1568 byl uveden do zemského sněmu v Brně, o rok později se oženil se Sidonií Šlikovou.Ta však brzy zemřela a Jan Šembera se oženil podruhé s Annou Krajířovou z Krajku.Po smrti svého bratra Albrechta zdědil rozsáhlé rodové statky. Kryštof z Boskovic († 1550) - sídlem na Moravské Třebové - manželka Kunka kněžna Minsterberská; Albrecht Bučovický z Boskovic († 1571) - sídlem Bučovice, Černá Hora, Pozořice, Úsov - manželka Božena z Lipé; Pověsti. Jan Černohorský z Boskovic, zvaný Šember ... E-kniha: Jan Šembera Černohorský z Boskovic | Knihy.ABZ.cz ... . Jan Černohorský z Boskovic, zvaný Šembera, dal popud mnoha pověstem. Jan Šembera Černohorský z Boskovic byl výraznou osobností druhé poloviny 16. století, posledním mužským potomkem panského rodu z Boskovic a jedním z nejbohatších šlechticů své doby na Moravě. Stavitel renesanční perly Moravy, zámku v Bučovicích, pro...SOUVISEJÍCÍ KNIHY