Veličenstvo, chvátám

Veličenstvo, chvátám - Hans Joachim Schädlich | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Hans Joachim Schädlich
DIMENZE
9,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Veličenstvo, chvátám.pdf


Chcete si knihu přečíst?Veličenstvo, chvátám ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Hans Joachim Schädlich. Číst Veličenstvo, chvátám Online je nyní tak snadné!

POPIS


Zklamán nezájmem francouzského dvora a otřesen smrtí milované Émilie du Châtelet podlehne Voltaire několikaletému naléhání pruského panovníka Friedricha a přijme jeho nabídku dělat mu společníka. Emílie, na svou dobu velmi vzdělaná žena s obrovským rozhledem, ho ještě za života od tohoto kroku odrazovala, leč Voltaire věří naivní představě, že pruský král je „filozofem na trůně“. Friedrich si od pobytu slavného francouzského filozofa na svém dvoře slibuje nejen vylepšení svého obrazu, „své image“, a zmnožení své slávy, nýbrž také doufá, že Voltaire mu bude partnerem pro duchaplné rozhovory a korektorem jeho poetických a filozofických spisků. Jak se ale záhy ukáže, spisky za mnoho nestojí, a ti dva se temperamentem, životními postoji a zvyklostmi natolik odlišují, že dojde k rozkolu. Voltaire se ocitá v nebezpečí a musí prchnout. Na útěku je však na králův příkaz zadržen, je mu uloženo domácí vězení a zabavena zavazadla. Roztrpčený, zklamaný Voltaire musí snášet ponížení a zvůli svých věznitelů. Ti dva, král a filozof, se pak už nikdy nesetkají. Autor H. J. Schädlich úsporně, leč historicky precizně ukázal neslučitelnost svobodného ducha s absolutistickou mocí. Zároveň čtenáři předkládá obraz Voltairovy milenky Emílie a jejich vzájemné, na svou dobu velmi osvícené lásky. Obraz Friedricha jako filozofa na trůně se ukázal být pouhou iluzí, přesně jak to Emílie předvídala. Hans Joachim Schädlich (1935) pracoval do roku 1976 v Akademii věd ve východním Berlíně. Z instituce však byl vyhozen, když podepsal protest proti zvůli východoněmeckých úřadů, které zbavily občanství písničkáře a básníka Wolfa Biermanna. Šikana ze strany režimu ještě zesílila, když Schädlichovi v západoněmeckém nakladatelství Rowohlt vyšla sbírka kritických povídek „Versuchte Nähe“. V roce 1977 mu bylo umožněno vycestovat. Žil v Hamburku a od roku 1979 v Západním Berlíně. Má na svém kontě celou řadu prozaických děl a bezpočet ocenění.Vydání knihy podpořil Goethe Institut.


...ličenstvo, chvátám - Hans Joachim Schädlich ... Schädlich Hans Joachim - Knihkupectví Ládví ... . Fungujeme! Vážení zákazníci, e-shop je nadále plně v provozu. Od 27. 4. 2020 jsou navíc všechny naše prodejny a výdejny opět otevřeny. Pouze u některých je upravena otevírací doba, bližší informace naleznete zde. ... Schädlich, Hans Joachim: Veličenstvo, chvátám Émiliin manžel, markýz du Châtelet-Lomont, hrabě de Lomont a Seigneur de Cirey, byl již ve třiceti generálmajorem. Později, od roku 1744, generálporučíkem; ... Veličenstvo, chvátám - Hans Joachim Schädlich | Knihy.ABZ.cz ... . Později, od roku 1744, generálporučíkem; výš už postoupit nemohl. Veličenstvo, chvátám od Hans Joachim [email protected] v KNIHCENTRUM.CZ. Bleskové dodání, osobní odběr ZDARMA a dárky za nákup. Ověřeno zákazníky. Veličenstvo, chvátám Han...SOUVISEJÍCÍ KNIHY