Špion čtyř králů: Pero da Covilha

Špion čtyř králů: Pero da Covilha - Václav Hubinger | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Václav Hubinger
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Špion čtyř králů: Pero da Covilha.pdf


Chcete si knihu přečíst?Špion čtyř králů: Pero da Covilha ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Václav Hubinger. Číst Špion čtyř králů: Pero da Covilha Online je nyní tak snadné!

POPIS


Pero da Covilha (asi 1450–asi 1530) byl portugalský diplomat a vyzvědač, označovaný za krále špionů – sloužil celkem čtyřem králům. V roce 1487 byl vyslán do Orientu v rámci strategického plánu najít cestu z Evropy do Indie. Přes Středozemní moře až do Adenu jej doprovázel Afonso de Paiva, jenž měl najít bájnou říši kněze Jana, kýženého spojence křesťanů proti muslimům. Paiva zemřel, aniž svou část úkolu splnil, a tímto úkolem byl pověřen da Covilha. Postupně se dostal do Etiopie, ale když se chystal k návratu, zemřel císař a jeho nástupce už mu nedovolil ze země odjet. Když k etiopskému dvoru v roce 1520 dorazilo portugalské poselstvo, setkalo se s krajanem, považovaným za mrtvého. Byl bohatý, vážený, ale ne příliš šťastný. Poslal ještě po vyslancích do Portugalska obsáhlou zprávu o Etiopii a víc o něm v Evropě nikdo neslyšel. Zprávy P. da Covilha pomohly nasměrovat portugalský výboj do Asie přibližně na dalších padesát let. Přispěl také k osvobození Evropanů od iluzí o mytickém knězi Janovi. Byl vynikající operativec a analytik, nikdy neopustil svou službu a nikdy nebyl protivníky odhalen. Neobjevil sice žádnou dosud neznámou zemi, ale našel všechno, co hledal. Na jeho příkladu se lze i dnes poučit o významu, jaký má pro diplomaty, zpravodajce či obchodníky znalost místní kultury a jazyka a jak efektivní může být zpravodajská služba malé země, je-li dobře organizovaná a řízená.


...uvěřitelný, a přece pravdivý příběh krále špiónů Pero da Covilha (asi 1450-asi 1530) byl portugalský diplomat a vyzvědač, považovaný za „krále špionů" ... Kniha Špión čtyř králů - Hubinger Václav | knizniklub.cz ... . Sloužil čtyřem králům (Jan II., Alfons V., Manuel I. a Jan III.), i když poslední dva jej osobně nepoznali. Pero da Covilha (asi 1450-asi 1530) byl portugalský diplomat a vyzvědač, označovaný za krále špionů - sloužil celkem čtyřem králům. Špion čtyř králů - Václav Hubinger | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví Špión čtyř králů - Hubinger, Václav ; Pero da Covilha sloužil jako diploma ... Špion čtyř králů - Václav Hubinger — Kniha.cz ... . Špion čtyř králů - Václav Hubinger | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví Špión čtyř králů - Hubinger, Václav ; Pero da Covilha sloužil jako diplomat a vyzvědač čtyřem králům, podílel se významně na snahách o objevení cesty z Evropy do Indie a na pátrání po legendární zemi kněze Jana. Covilha ... ŠPION ČTYŘ KRÁLŮ. 20. o zemi nebo o...SOUVISEJÍCÍ KNIHY