Obec a duše: K Platónově praktické filosofii

Obec a duše: K Platónově praktické filosofii - Jakub Jinek, | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Jakub Jinek,
DIMENZE
7,9 MB
NÁZEV SOUBORU
Obec a duše: K Platónově praktické filosofii.pdf


Chcete si knihu přečíst?Obec a duše: K Platónově praktické filosofii ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jakub Jinek,. Číst Obec a duše: K Platónově praktické filosofii Online je nyní tak snadné!

POPIS


Jaká duše, takový život, taková obec – tato klíčová premisa se vrací v řadě variací v celém Platónově díle, v němž neustále připomíná původní sepětí filosofické teorie s pestrým živlem praktických záležitostí. Cílem této knihy je představit různé ohledy tohoto prolínání, od otázky „co je ctnost“ přes hledání možnosti ideální filosofické výuky až po ustanovení zákonů, které by lidskou obec ochránily před prudkými zvraty společenského zřízení. Ať už jde o dialogy Menón či Lachés, hledající výměr ctnosti, o Ústavu a její úvahy o ideální obci, či o podrobně propracované Zákony, lidská duše a její vědění zůstává tím, co podmiňuje politické uspořádání i každodenní rozhodování jejích obyvatel. Takto morálně chápané vědění je primárně poznáním dobrého a zlého – jeho důležitost pak spočívá v tom, že je pro lidskou bytost spontánně závazné: ať už si to uvědomujeme či nikoli, naše jednání je vedeno tím, jak duše chápe povahu a rozdíl dobra a zla. Každé vědění, včetně definičního poznání ctnosti, je proto nevyhnutelně praktické.


...l: K Platónově praktické filosofii Studie tří českých filozofů se zabývá Platónovým pojetím duše (ctnost), praktického života (iedál filozofické výuky) a obce (zákony) ... Jakub Jirsa, Ph.D. | ÚFAR ... . (celý popis) K Platónově praktické filosofii Jakub Jinek, Jakub Jirsa, Karel Thein Jaká duše, takový život, taková obec - tato klíčová premisa se vrací v řadě variací v celém Platónově díle, v němž neustále připomíná původní sepětí filosofické teorie s pestrým živlem praktických záležitostí. Obec a duše: K Platónově praktické filosofii Jakub Jinek, Jakub Jirsa, Karel Thein Karel Thein - Jakub Jirsa - Jakub Jinek, Obec a duše. K Platónově praktické filosofii, Praha ( ... PDF Kniha Anna z Avonlea - Prazska PDF ... . Obec a duše: K Platónově praktické filosofii Jakub Jinek, Jakub Jirsa, Karel Thein Karel Thein - Jakub Jirsa - Jakub Jinek, Obec a duše. K Platónově praktické filosofii, Praha (Filosofia) 2014, 380 str. Antonín Šíma....SOUVISEJÍCÍ KNIHY