Etta a Otto a Russell a James

Etta a Otto a Russell a James - Emma Hooperová | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Emma Hooperová
DIMENZE
6,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Etta a Otto a Russell a James.pdf


Chcete si knihu přečíst?Etta a Otto a Russell a James ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Emma Hooperová. Číst Etta a Otto a Russell a James Online je nyní tak snadné!

POPIS


Ettě je 82 let a celý život strávila na farmě uprostřed kanadské prérie. Vidět oceán je její největší přání. A tak jednoho rána vstane ještě časněji než obvykle, vezme si pušku, čokoládu a na nohy své nejpevnější boty a vydá se na východ. K oceánu to má přes 3 000 kilometrů daleko. Její manžel Otto na ni trpělivě čeká doma, vaří podle Ettiných kartiček s recepty a vzpomíná. A soused Russell vzpomíná také, ale jeho vzpomínky jsou jiné – a stále Ettu miluje stejně, jako ji miloval před padesáti lety, předtím, než se provdala za Ottu.


...ta and Otto and Russell and James, Emma Hooper's intriguing debut novel, a woman in her early 80s rises early one morning on her farm in Canada's prairie province Saskatchewan, packs a ... Review: ETTA AND OTTO AND RUSSELL AND JAMES by Emma Hooper ... ... ... Etta and Otto and Russell and James Etta and Otto and Russell and James byEmma Hooper won my heart combining many of my favorite elements, aging protagonists, animals, a quest, coming of age tales and a homespun voice. At the beginning of the book we meet octogenarian Otto who finds a note from his wife Etta, which says she has left to see the ... "Etta and Otto and Russell and James is incredibly m ... Etta and Otto and Russell and James (Audiobook) by Emma ... ... . At the beginning of the book we meet octogenarian Otto who finds a note from his wife Etta, which says she has left to see the ... "Etta and Otto and Russell and James is incredibly moving, beautifully written and luminous with wisdom. It is a book that restores one's faith in life even as it deepens its mystery. Wonderful!" —Chris Cleave, #1 New York ...SOUVISEJÍCÍ KNIHY