Stalaktit

Stalaktit - Adin Ljuca | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Adin Ljuca
DIMENZE
6,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Stalaktit.pdf


Chcete si knihu přečíst?Stalaktit ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Adin Ljuca. Číst Stalaktit Online je nyní tak snadné!

POPIS


Básnická sbírka Stalaktit s odkazem na význam tohoto slova zvažuje mj. především samu poezii, sám princip básnění. „Hledat neuchopitelné verše je totéž jako sledovat / záři dávno vyhaslé hvězdy,“ píše autor. Jako kdybychom sestoupili do hlubin tmy, kde pomalu odkapává voda z krápníků, jejíž rytmus sám řetězí slova, tempo a způsob výstavby věty v jednotlivých básních celé sbírky poznamenané Ljucovým tragickým zážitkem válečných událostí a životem v emigraci. Básník se hlásí ve své tvorbě ke klasikům jugoslávské literatury jako Danilo Kiš, Ivo Andrić, Meša Selimović, Miroslav Krleža, Isak Samokovlija, Hasan Kikić nebo Derviš Sušić.


...actite (UK: / ˈ s t æ l ə k t aɪ t /, US: / s t ə ˈ l æ k t aɪ t /; from the Greek stalasso, (σταλάσσω), "to drip", and meaning "that which drips") is a type of formation that hangs from the ceiling of caves, hot springs, or manmade structures such as bridges and mines ... What is the difference between a stalactite and a ... ... .Any material that is soluble, can be deposited as a colloid, or is in suspension, or is capable of being ... Stalactite and stalagmite, elongated forms of various minerals deposited from solution by slowly dripping water. A stalactite hangs like an icicle from the ceiling or sides of a cavern. A stalagmite appears like an inverted stalactite, rising from the floor of a cavern. Stalactites hanging from the A stalagmite (UK: / ˈ s t æ l ə ɡ m aɪ t / or US: / s t ə ˈ l æ ɡ m aɪ t /; from the G ... Stalaktit - Wikipedija, prosta enciklopedija ... . A stalactite hangs like an icicle from the ceiling or sides of a cavern. A stalagmite appears like an inverted stalactite, rising from the floor of a cavern. Stalactites hanging from the A stalagmite (UK: / ˈ s t æ l ə ɡ m aɪ t / or US: / s t ə ˈ l æ ɡ m aɪ t /; from the Greek σταλαγμίτης - stalagmitês, from σταλαγμίας - stalagmias, "dropping, trickling") is a type of rock formation that rises f...SOUVISEJÍCÍ KNIHY