Eurabia

Eurabia - Lukáš Lhoťan | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Lukáš Lhoťan
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Eurabia.pdf


Chcete si knihu přečíst?Eurabia ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Lukáš Lhoťan. Číst Eurabia Online je nyní tak snadné!

POPIS


Je islamizace a s ní spojený vznik Eurabie mýtem nebo realitou, již právě prožíváme? Tuto otázku si pokládám od chvíle, kdy jsem si při poznávání islámu a muslimské komunity uvědomil, jak moc je islámská civilizace odlišná od křesťanské. V jistém smyslu byla tato záležitost rovněž i nevyřčenou otázkou na konferenci Islám a západní kultura, kterou v roce 2013 pořádala vysoká škola Cevro Institut a na níž jsem vystoupil se svým příspěvkem Islamizace Evropy a budoucnost české společnosti. Můj přednesený příspěvek se také stal základem pro tuto publikaci.


... is a political neologism, a portmanteau of Europe and Arabia, used to describe an Islamophobic conspiracy theory, involving globalist entities allegedly led by French and Arab powers, to Islamise and Arabise Europe, thereby weakening its existing culture and undermining a previous alignment with the U ... Category:Eurabia - Wikimedia Commons ... .S. and Israel.. The concept was coined by Bat Ye'or (pen name of Gisèle Littman) in ... The Eurabia theory combines Islamophobia and Euroscepticism. The Eurabia theory is a politically significant conspiracy theory in Europe. It has been adopted by populist politicians such as Geert Wilders, and was also the main ideological inspiration for far right terrorist Anders Behring Breivik, who killed 77 people in Norway in 2011. Eurabia is also discern ... Eurabia: The Euro-Arab Axis: Ye'or, Bat: 9781611473148 ... ... . The Eurabia theory is a politically significant conspiracy theory in Europe. It has been adopted by populist politicians such as Geert Wilders, and was also the main ideological inspiration for far right terrorist Anders Behring Breivik, who killed 77 people in Norway in 2011. Eurabia is also discernible in the explosion of anti-Semitic ac...SOUVISEJÍCÍ KNIHY