Korespondence TGM - Slované, svazek jižní Slované

Korespondence TGM - Slované, svazek jižní Slované - Tomáš Garrigue Masaryk | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Tomáš Garrigue Masaryk
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Korespondence TGM - Slované, svazek jižní Slované.pdf


Chcete si knihu přečíst?Korespondence TGM - Slované, svazek jižní Slované ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Tomáš Garrigue Masaryk. Číst Korespondence TGM - Slované, svazek jižní Slované Online je nyní tak snadné!

POPIS


Předkládaná publikace představuje samostatný svazek v rámci edice Korespondence TGM, kterou již řadu let vydává Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i. Masarykovu korespondenci s jižními Slovany shromáždil a edičně zpracoval kolektiv pracovníků z Historického ústavu AV ČR, v. v. i. Knihu otevírá úvodní studie Ladislava Hladkého, která zevrubně pojednává o vývoji vztahů mezi T. G. Masarykem a jižními Slovany, tj. Slovinci, Chorvaty, Srby, příslušníky národů a etnik Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Makedonie a také Bulhary, v období od 80. let 19. století až do Masarykovy smrti. Vyloženy jsou zde všechny důležité etapy a okamžiky spolupráce mezi českým filozofem a politikem a jižními Slovany, mj. Masarykův ideový vliv na mladou jihoslovanskou inteligenci na přelomu 19. a 20. století, jeho angažovanost v době tzv. velezrádných procesů, úzká vzájemná součinnost za první světové války i Masarykův poměr k Jugoslávii a Bulharsku v době meziválečné. (V takovéto obsahové a časové komplexnosti je studovaná problematika představena v české historiografii vůbec poprvé. Starší práce na toto téma byly většinou dovedeny pouze do roku 1918.) Nejobjemnější částí publikace je dochovaná korespondence, shromážděná z českých i zahraničních archivů (celkem 441 dokumentů), která je tematicky neobyčejně pestrá; Masaryk si dopisoval s jihoslovanskými vědci, studenty, umělci, politiky, panovníky, ale např. také s prostými rolníky. Vydaný soubor dokumentů je velice cenným pramenem pro bližší poznání a zhodnocení úlohy T. G. Masaryka v politickém a společenském vývoji všech jihoslovanských národů. Knihu doplňuje ediční úvod, seznam editovaných dokumentů, podrobný jmenný rejstřík a zajímavé obrazové přílohy.


...: Slované, svazek jižní Slované Předkládaná publikace představuje samostatný svazek v rámci edice Korespondence TGM, kterou již řadu let vydává Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v ... součinnost - ABZ slovník českých synonym ... . v. i. Masarykovu korespondenci s ... Jižní Slované (eds. Ladislav Hladký, Jana Škerlová, Pavel Cibulka, 2015). Korespondence T. G. Masaryk - slovenští veřejní činitelé (1918-1937) , (eds. Jan Rychlík - Richard Vašek - Miroslav Lacko) Korespondence TGM - Slované, svazek jižní Slované Autor: Masaryk, Tomáš Garrigue Nakladatel: Masarykův ústav AV ČR EAN: 9788087782460 ISBN: 978-80-87782-46- Popis: 1× kniha, vázaná, 600 stran, česky Rozměry: 15,5 × 21,7 cm Rok vydání: 2016 (1. vydání) O čem je kniha Korespondence: Slované, svazek ... Korespondence : T.G. Masaryk - Slované. Jižní Slované ... ... . vydání) O čem je kniha Korespondence: Slované, svazek ...SOUVISEJÍCÍ KNIHY