Petrolejové lampy

Petrolejové lampy - Jaroslav Havlíček | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Jaroslav Havlíček
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Petrolejové lampy.pdf


Chcete si knihu přečíst?Petrolejové lampy ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jaroslav Havlíček. Číst Petrolejové lampy Online je nyní tak snadné!

POPIS


Petrolejové lampy jsou psychologickým dramatem nepoddajné ženy zasazeným do kroniky lidských osudů v přelomové době, jejíž události daleko přesahují rozměry maloměsta, v němž se román odehrává. Příběhu vévodí mistrně vystižené, nejednoznačné, vnitřně rozporné, a proto opravdově živé postavy, jejichž charakter se vyhraňuje v krajních situacích, před nimiž není úniku. Hlavní hrdinka Štěpka, robustní amazonka obdařená dravou energií, si od dětství navykla na nepochopení, ale i obdiv. Bouří se proti nesmyslnosti osudu a její život trvale pohání napětí mezi vytouženým ideálem a reálnými okolnostmi. Běh událostí dokáže silnýma rukama ovládat, jenže ve věcech lásky to neplatí, a tak získává i ztrácí v podivném manželství, jež neodvratně míří k bizarnímu konci. Je Štěpčiným východiskem pouze ironie jako jediný čestný kompromis mezi hluboce raněnou duší a světem, s nímž se nelze smířit (Stendhal), anebo se naplní její vytrvalé přesvědčení, že "co není, může být"? Romantický realista Jaroslav Havlíček, vynikající pozorovatel a autor s mimořádně osobitým, neopakovatelným viděním světa, stvořil v tomto románu fascinující obraz všeobecné proměny z přelomu století, jež pokračuje až do našich dní. Podle románu Petrolejové lampy natočil režisér Juraj Herz stejnojmenný film s Ivou Janžurovou a Petrem Čepkem v hlavních rolích.


...filmová klasika představuje: Petrolejové lampy (1971) Protagonistkou vyprávění odehrávajícího se na počátku 20 ... Petrolejové lampy by Jaroslav Havlíček - Goodreads ... . století je bohatá třicetiletá Štěpa Kil... Kniha: Petrolejové lampy Autor: Jaroslav Havlíček Přidal(a): JH-PL Autor: Jaroslav Havlíček (1896 - 1943) Vystudoval gymnázium, vysokou školu nedokončil, protože byl odveden na frontu 1. sv. války, po válce dostudoval a živil se jako úředník Petrolejové lampy je psychologický román českého spisovatele Jaroslava Havlíčka.Nejprve vydán pod názvem Vyprahlé touhy v roce 1935 a později přepracován a posmrtně vydán v roce 1944 konečně ... Petrolejové lampy (1971) | ČSFD.cz ... .Nejprve vydán pod názvem Vyprahlé touhy v roce 1935 a později přepracován a posmrtně vydán v roce 1944 konečně jako Petrolejové lampy.Román je první ze čtyř, které Havlíček za svého života dokončil, a měl se stát základem obsáhle...SOUVISEJÍCÍ KNIHY