Tichá srdce: Kláštery a jejich lidé

Tichá srdce: Kláštery a jejich lidé - Alena Ježková | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Alena Ježková
DIMENZE
6,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Tichá srdce: Kláštery a jejich lidé.pdf


Chcete si knihu přečíst?Tichá srdce: Kláštery a jejich lidé ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Alena Ježková. Číst Tichá srdce: Kláštery a jejich lidé Online je nyní tak snadné!

POPIS


Autorkou této výjimečné knihy je renomovaná spisovatelka Alena Ježková. Více než pět let shromažďovala písemné podklady a přímé zvukové záznamy. Studovala historii řeholních řádů a křesťanské reálie, objížděla opuštěné i živoucí kláštery v Čechách a na Moravě. Navštěvovala komunity a uskutečnila desítky rozhovorů s řeholníky a řeholnicemi. Tichá srdce jsou ojedinělou a exkluzivní publikací v mnoha ohledech. Jsou vyčerpávajícím a současně čtivým exkursem do dějin působení šesti řeholních řádů u nás: benediktinů, cisterciáků, premonstrátů, františkánů, dominikánů a boromejek. Tématem téměř šedesáti esejistických textů jsou kláštery známé a "znovuoživené" jako Břevnov, Strahov či Rajhrad; opomíjené i chátrající jako Osek a Chotěšov; nebo zaniklé jako Ostrov u Davle či Dolní Kounice. Působivou vrstvu knihy představují výpovědi pětadvaceti řeholníků, mezi nimiž jsou například: člen dominikánského řádu kardinál Dominik Duka, opat strahovského kláštera Michael Pojezdný či převor břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek. Ve vzpomínkách starších pamětníků ožívají otřesná svědectví z 50. let minulého století, kdy komunistický režim kláštery zrušil a řeholníky poslal do internačních táborů nebo je odsoudil ve vykonstruovaných monstrprocesech k dlouhým letům ve věznicích a pracovních lágrech. Mnozí potom dále působili v ilegalitě. Nejde však jen o fakta, ale především o otevřené výpovědi lidí, kteří žijí skromně, podle pevných hodnot a prací pro druhé. Hovoří o zvláštnostech života v komunitě, stejně jako o hlubokých duchovních zážitcích, jaké představuje povolání k řeholnímu životu či kontemplace. Rovnocenný protějšek textu tvoří černobílé fotografie Jiřího Chalupy. Jsou plné atmosféry a empatie k místům i lidem. Také ony vznikaly v průběhu několika let a s vynaložením velkého úsilí.


...vás tato místa zajímají jako mě, mohla by se vám Tichá srdce líbit ... Tichá srdce - Kláštery a jejich lidé - Knihkupectví Luxor ... . Autorka zde s láskou představuje již zaniklé i dosud existující kláštery na našem území, seznamuje nás s jejich historií a v případě těch, které dodnes mají svou fungující komunitu, i s osudy lidí, kteří se rozhodli sloužit Bohu na plný ... Ježková, Alena: Tichá srdce: kláštery a jejich lidé Bylo 23. října 2007, něco po osmé hodině večer. Stála jsem na temném nád ... Tichá srdce - Home | Facebook ... . října 2007, něco po osmé hodině večer. Stála jsem na temném nádvoří pražského Klementina a skrz zamřížované okno jsem sledovala ruch v zákristii kostela svatého Salvátora. Nové vydání naší erbovní publikace "Tichá srdce - kláštery a jejich lidé" je již na pultech! Těch nejlepších knihkupectví, samozřejmě :-) Tichá srdce updated their cover...SOUVISEJÍCÍ KNIHY