Spiritus iratus Aloys Skoumal: Výbor z díla Aloyse Skoumala

Spiritus iratus Aloys Skoumal: Výbor z díla Aloyse Skoumala - Dagmar Blümlová (ed.), | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Dagmar Blümlová (ed.),
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Spiritus iratus Aloys Skoumal: Výbor z díla Aloyse Skoumala.pdf


Chcete si knihu přečíst?Spiritus iratus Aloys Skoumal: Výbor z díla Aloyse Skoumala ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Dagmar Blümlová (ed.),. Číst Spiritus iratus Aloys Skoumal: Výbor z díla Aloyse Skoumala Online je nyní tak snadné!

POPIS


Kniha představuje průřez literárním dílem Aloyse Skoumala (1904–1988) od mladicky zjitřeného vyznání z dvacátých let po literárněhistorický esej a trs rukopisných aforismů z let sedmdesátých. Do vymezeného žánrového spektra spadají epigramy, vlastní verše, deníkové záznamy, významný proslov na 1. sjezdu českých spisovatelů a různě odstíněné a koncipované výklady osobností literatury i kulturněhistorického prostoru. Pestrý textový materiál je rámcově uspořádán do dvou celků. První z nich obsahuje texty literárněhistorického a kritického charakteru, většinou doslovy a jubilejní medailony. Druhá část svazku představuje Skoumala spisovatele – epigramatika, satirika a pohotového glosátora. Jejím jádrem je nikdy nepublikovaná sbírka Budiždán, epigramatická a aforistická žeň více než tří desetiletí. Za ní jsou uvedeny příbuzné texty do ní nezařazené. Časově i tematicky je tato část spojena se Skoumalovým deníkem z let 1955–1956. Deník nejen ukazuje zákulisí české literatury a kultury daného období, ale rovněž dovoluje poznat metodu Skoumalova tvoření vycházející ze specifického ironizujícího hněvu (odtud název svazku Spiritus iratus), v českém prostředí jedinečného. Závěrečné zklidnění po obou provázaných, expresí nešetřících kritických textech představuje zařazení dvou básnických vstupů, útlý soubor přírodní lyriky z pobytů ve východočeské Budislavi a vlastivědně zaměřená skladba z téhož kraje určená dětem. Editorka Dagmar Blümlová se osobností Aloyse Skoumala zabývá již bezmála třicet let; se Skoumalem se osobně setkala a napsala o něm monografii.


...y informace o produktu Kniha Spiritus iratus Aloys Skoumal ... Kniha: Spiritus iratus Aloys Skoumal (Aloys Skoumal ... ... . Výbor z díla Aloyse Skoumala - Aloys Skoumal, porovnání cen z internetových obchodů, hodnocení a recenze Spiritus iratus Aloys Skoumal. Výbor z díla Aloyse Skoumala - Aloys Skoumal. Kniha: Spiritus iratus Aloys Skoumal -- Výbor z díla Aloyse Skoumala - Aloys Skoumal; Dagmar Blümlová Fungujeme! Vážení zákazníci, e-shop je plně v provozu. Torst Spiritus iratus Aloys Skoumal. Výbor z díla Aloy ... Spiritus iratus Aloys Skoumal: Výbor z díla Aloyse Skoumala ... . Torst Spiritus iratus Aloys Skoumal. Výbor z díla Aloyse Skoumala - Aloys Skoumal . Kniha představuje průřez literárním dílem Aloyse Skoumala (1904-1988) od mladicky zjitřeného vyznání z dvacátých let po literárněhistorický esej a trs rukopisných aforismů z let sedmdesátých. Spiritus iratus Aloys Skouma...SOUVISEJÍCÍ KNIHY