Mischling

Mischling - Affinity Konar | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Affinity Konar
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Mischling.pdf


Chcete si knihu přečíst?Mischling ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Affinity Konar. Číst Mischling Online je nyní tak snadné!

POPIS


Staša a Perla jsou sestry, dvojčata. Společně s matkou a dědečkem se v transportu dostanou do Osvětimi a dívky, které jsou si fyzicky k nerozeznání podobné, zaujmou nechvalně proslulého doktora Mengeleho, anděla smrti, který si v táboře vybudoval lidské zoo… Román je napsaný s nezvyklou lyrickou a psychologickou intenzitou, zajímavý je nejen tím, že o tomto tématu existuje téměř výlučně jen literatura faktu, ale hlavně tím, že příběh je vyprávěn očima mladých dívek. Bezpochyby patří k tomu nejsilnějšímu, co jsme dosud ve světové literatuře mohli k tomuto tématu číst.


...g (German: [ˈmɪʃlɪŋ]; lit. "mix-ling"; plural: Mischlinge) was the legal term used in Nazi Germany to denote persons deemed to have both Aryan and Jewish ancestry ... A New Novel Draws on the Dark History of Josef Mengele ... ... . The Germanic root is cousin to the Latin term whence the Spanish term mestizo and French term métis originate.. In German, the word has the general denotation of hybrid, mongrel, or half-breed. Mischling /mischling/: Hybrid; half-breed. Used by the Third Reich to denote a person of mixed blood. NOW THAT MY formal education is behind me, I like to continue learning through my love of reading. Despite ... Book Review - Mischling by Affinity Konar | BookPage ... . Used by the Third Reich to denote a person of mixed blood. NOW THAT MY formal education is behind me, I like to continue learning through my love of reading. Despite a work of fiction, Mischling, by Affinity Konar, is a study into the most atrocious crimes of our history. Powerful in nature and deeply ... "Mischling is a phenomenal book--harrowing and heartbreaking, intimate and epic--and Affinity Konar is a wise and compassionat...SOUVISEJÍCÍ KNIHY