Československá armáda v čase Sametové revoluce

Československá armáda v čase Sametové revoluce - Prokop Tomek | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Prokop Tomek
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Československá armáda v čase Sametové revoluce.pdf


Chcete si knihu přečíst?Československá armáda v čase Sametové revoluce ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Prokop Tomek. Číst Československá armáda v čase Sametové revoluce Online je nyní tak snadné!

POPIS


Události v armádě před třiceti lety, v období konce totalitní vlády přes počátek budování demokratického státu do rozdělení Československa, představují mimořádně zajímavý výsek našich dějin. Tématem knihy je tedy rok 1989 v armádě, události v době Sametové revoluce a vývoj až do rozdělení státu v roce 1992. Vojenské aspekty těchto událostí zatím nebyly takto souhrnně zpracovány. Tématem totiž není jen samotný organizační vývoj ale i vnitřní stav armády v přelomovém roce 1989, měnící se postavení armády v probouzející se společnosti, vliv mezinárodních odzbrojovacích jednání na přípravu reforem, či první dílčí stažení Střední skupiny sovětských vojsk. V listopadu a prosinci 1989 stojí za pozornost nejen diskutované přípravy na vojenský zásah ale i reakce na společenský pohyb uvnitř vojenských útvarů a vojenská politika Občanského fóra. V roce 1990 se armáda měnila jen pomalu. Došlo ale na zkrácení vojenské služby, zavedení služby alternativní a na jiné významné politické i humanizační reformy. Nový byl zájem veřejnosti, médií i různých zájmových skupin o dění kolem armády. K celkovému obrazu patří i definitivní stažení sovětských vojsk ze země, rozpuštění Varšavské smlouvy či počátky zahraničních misí. Obsah uzavírá dění v přelomovém roce 1992, redislokace a přípravy na rozdělení státu i armády. Kniha by tak mohla být užitečná nejen pro zájemce o vojenskou historii ale i o politické dějiny Československa v zatím málo historicky zpracovaném období, od nějž uplynulo letos třicet let. Tři roky změn ČSLA (ČSA) měly několik rovin. V první řadě šlo o transformaci totalitní armády na demokratickou. Potom to bylo nalezení nové struktury a úlohy armády v měnící se společnosti ale i Evropě a světě. Na to ale nakonec nezbyl ve společném státě již čas. Poslední rovinou bylo hledání národnostní a teritoriální rovnováhy a konečně rozdělení ozbrojených sil v důsledku rozdělení Československa. Kniha je doplněna organizačními i personálními strukturami a životopisy klíčových osobností v jednotlivých obdobích. Události v armádě před třiceti lety, v období konce totalitní vlády přes počátek budování demokratického státu do rozdělení Československa, představují mimořádně zajímavý výsek našich dějin. Tématem knihy je tedy rok 1989 v armádě, události v době Sametové revoluce a vývoj až do rozdělení státu v roce 1992. Vojenské aspekty těchto událostí zatím nebyly takto souhrnně zpracovány.


...ovenská armáda v čase Sametové revoluce Autor: Tomek, Prokop Nakladatel: Svět křídel EAN: 9788075730602 ISBN: 978-80-7573-060-2 Popis: 1× kniha, vázaná, 255 stran, česky Rozměry: 17 × 24 cm Rok vydání: 2019 (1 ... detail produktu Československá armáda v čase... ... . vydání) Události v armádě před třiceti lety, v období konce totalitní vlády přes počátek budování demokratického státu do rozdělení Československa, představují mimořádně zajímavý výsek našich dějin. Tématem knihy je tedy rok 1989 v armádě, události v době Sametové revoluce a vývoj až do rozdělení státu v roce 1992. Československá armáda v čase Sametové revoluce. Proměny ozbrojených sil na přelomu os ... Československá armáda v čase Sametové revoluce. Proměny ... ... . Tématem knihy je tedy rok 1989 v armádě, události v době Sametové revoluce a vývoj až do rozdělení státu v roce 1992. Československá armáda v čase Sametové revoluce. Proměny ozbrojených sil na přelomu osmdesátých a devadesátých let (Prokop TOMEK / 2019) Události v armádě před třiceti lety, v období konce totalitní vlády přes počátek budování demokratického státu ...SOUVISEJÍCÍ KNIHY