Bulletin MRK 27/2018: odborný romistický časopis

Bulletin MRK 27/2018: odborný romistický časopis - - | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
-
DIMENZE
6,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Bulletin MRK 27/2018: odborný romistický časopis.pdf


Chcete si knihu přečíst?Bulletin MRK 27/2018: odborný romistický časopis ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor -. Číst Bulletin MRK 27/2018: odborný romistický časopis Online je nyní tak snadné!

POPIS


Bulletin Muzea romské kultury 27/2018 27. číslo Bulletinu Muzea romské kultury ve své recenzované části přináší obsáhlou historickou studii romistky Lady Vikové nazvanou „…jako cikán, bez jakéhokoliv vzdělání pochopil za hranicema vážnost doby pro národ československý a přihlásil se dobrovolně do československé armády“ Ze životů romských vojáků zapojených do tzv. Československých legií, která je jednou z prvních detailních studií věnovaných dosud spíše neznámému tématu angažovanosti Romů v tzv. prvním odboji v odborné literatuře vůbec. Druhým recenzovaným článkem je text norského historika Jana Alexandra Svobody Brustada nazvaný „Norwegian Roma and the authorities, 1915–1956: Exclusion, persecution and extermination“ (Norští Romové a úřady v letech 1915–1956: vyloučení, pronásledování, vyhlazení), v němž autor popisuje přístup norských úřadů k Romům charakterizovaný zejména snahou o jejich vypovídání ze země a zamezování jejich návratu. Nepřímým důsledkem těchto opatření byla genocida naprosté většiny norských Romů nacházejících se v době II. světové války na území nacisty okupované západní Evropy.V nerecenzované části Bulletinu přinášíme rozloučení s etnografkou Evou Davidovou (1932–2018), spoluzakladatelkou a dlouholetou spolupracovnicí Muzea romské kultury v textu romisty Zbyňka Andrše. Nálezová zpráva Sbírky a dokumentace muzejní povahy Svazu Cikánů-Romů a jejich další osudy po zrušení Svazu Milady Závodské a Dušana Slačky je věnovaná souboru materiálů a dokumentů k dějinám a kultuře Romů, které spojuje osoba prvního promovaného romského historika a jednoho ze zakladatelů Muzea romské kultury Bartoloměje Daniela a jeho práce ve Svazu Cikánů-Romů (1969–1973). Nerecenzovaná část obsahuje dále medailon laureáta Ceny Muzea romské kultury za rok 2018 Davida Tišera, recenzi fotografické výstavy Mondes tsiganes, La fabrique des images, Une histoire photographique, 1860–1980, recenzi na publikaci Ženy predávajúce nádej, anotaci Paměťový soubor k osudům Sintů a Romů ze středního Německa za národního socialismu přibližující unikátní fotografické, archivní i literární prameny k životu sintské dívky Erny Lauenburgerové a anotaci autobiografického románu Oksany Marafiotiové Žij tam, kde jsou písně. Jak ruská Romka dobyla Ameriku. V závěru Bulletinu se můžete již tradičně seznámit s výstavami, veřejnými akcemi, vydavatelskou, výzkumnou a sbírkotvornou činností a dalšími aktivitami našeho muzea v roce 2018.


...in MRK 27/2018 odborný romistický časopis ... Zpráva o situaci národnostních menšin v České republice za ... ... ... Čtení z knihy Matéa Maximoffa a křest bulletinu MRK 7.12 ... ... in MRK 27/2018 odborný romistický časopis. Přidat recenzi Kategorie a témata; Bibliografické údaje; Čtenářské recenze ... Bulletin MRK 27/2018 Nakladatel: Muzeum romské kultury EAN: ISBN: Popis: 1× kniha, brožovaná, 128 stran, česky Rozměry: 20,9 × 21 cm ... 27/2018 odborný romistický časopis. obsah 3 Editorial 5 ... Foto MRK - Adam Holubovský 8 BULLETIN MUZEA ROMSKÉ KULTURY 27/2018 RECENZOVANÁ...SOUVISEJÍCÍ KNIHY