Jak je to divně krásné, miláčku: Skutečný příběh z doby 1. světové války

Jak je to divně krásné, miláčku: Skutečný příběh z doby 1. světové války - Máša Dadáková, | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Máša Dadáková,
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Jak je to divně krásné, miláčku: Skutečný příběh z doby 1. světové války.pdf


Chcete si knihu přečíst?Jak je to divně krásné, miláčku: Skutečný příběh z doby 1. světové války ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Máša Dadáková,. Číst Jak je to divně krásné, miláčku: Skutečný příběh z doby 1. světové války Online je nyní tak snadné!

POPIS


Strhující románový příběh připomíná soubor vzájemné korespondence Jana Konůpka a Marie Dadákové z let 1915 a 1916. Autentický text z období1. světové války, není jen unikátním dobovým dokumentem s množstvím historicky zajímavých informací ze společenského, kulturního a politického života, svým rozsahem, záběrem a kultivovaností jazyka jde bezesporu o literární skvost, jakých se už v současné době mnoho nenachází. Známý symbolista a jeden ze zakladatelů českého literárního a výtvarného sdružení Sursum Jan Konůpek odpověděl v červnu 1915 na inzerát Marie Dadákové, která hledala „muže vysoké kultury ducha, milujícího přírodu a umění“. Od té doby si téměř rok a půl každý den psali. Podstata jejich dopisů je sice milostná, ale nevyplývá z obsahu prvoplánově. Naopak, velmi zřetelně se zde odrážejí jejich názory na knihy, které četli, dojmy z výstav výtvarného umění, psali si o divadle, o filmech, komentovali společenské události a politické poměry v zemi, jež byla necelý rok ve válce. Obsah korespondence tak přerůstá z ryze soukromé sféry do oblasti veřejné, společensko-kritické. I když měl Jan Konůpek v roce 1915 za sebou již poměrně bohaté zkušenosti v oblasti výtvarného umění a byl u mnoha podstatných událostí v oboru (spoluzaložil například grafickou revui Veraikon, sdružení Sursum, nebo družstvo Artěl, byl ale i členem spolku Mánes) nebyl v té době stále tolik veřejně znám. Se skupinou Sursum měli pouhé dvě výstavy a symbolismus stále více zastiňovaly nastupující avantgardní směry, kubismus a futurismus. Marie Dadáková z Milovic na severní Moravě byla dcerou redaktora časopisu Hospodář, vzdělaná mladá žena, která, jak vidno z jejího inzerátu, byla na svou dobu i velmi emancipovaná a odvážná. Z jejich korespondence vyvěrá radost, že vzájemně našli spřízněnou duši, mají podobné zájmy a názory. Přestávají si psát v polovině roku 1916, kdy Jan Konůpek požádal Mariiny rodiče o její ruku a následně se vzali.


...o divně krásné, miláčku: Skutečný příběh z doby 1 ... Jak je to divně krásné, miláčku - Dadáková Máša, Konůpek ... ... . světové války Máša Dadáková, Jan Konůpek Nakladatel: Pulchra 2019 Kniha: Jak je to divně krásné, miláčku -- Skutečný příběh z doby 1. světové války - Máša Dadáková; Jan Konůpek Fungujeme! Vážení zákazníci, e-shop je nadále plně v provozu. Stanford Libraries' official online search tool for books, media, journals, databases, government documents and more. Jak je to divně krásné, miláčku - Skutečný příb ... Jak je to divne krasne milacku skutecny pribeh z doby 1 ... ... . Jak je to divně krásné, miláčku - Skutečný příběh z doby 1. světové války - Dadáková Máša, Konůpek Jan . Strhující románový příběh připomíná soubor vzájemné korespondence Jana Konůpka a Marie Dadákové z let 1915 a 1916. Název: Jak je to...SOUVISEJÍCÍ KNIHY