Gazdina roba

Gazdina roba - Gabriela Preissová | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Gabriela Preissová
DIMENZE
7,9 MB
NÁZEV SOUBORU
Gazdina roba.pdf


Chcete si knihu přečíst?Gazdina roba ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Gabriela Preissová. Číst Gazdina roba Online je nyní tak snadné!





POPIS


Gabriela Preissová si získala v české literatuře místo především jako autorka vesnických dramat Gazdina roba (1889) a Její pastorkyňa (1890). Málokdo ví, že obě díla měla ještě svá prozaická zpracování. Povídka Gazdina roba, obrázek ze Slovácka, byla psána dva roky před dramatem téhož jména. Poprvé vyšla časopisecky v Osvětě 1889. Preissová v ní ukazuje sociální rozpory slováckého venkova a zhoubný vliv peněžní morálky na křivení lidských vztahů. Osou syžetu je žena bojující s předsudky svého prostředí. Oproti dramatu je zde rozdílné zakončení: povídka nekončí zoufalým výkřikem Mánkovým, ale smířlivě.


...e. Gazdina roba vyšla poprvé jako povídka v lednu 1889 v časopise Osvěta ... Gazdina roba - Videos | Facebook ... .Knižně povídka vyšla roku 1896 v Obrázcích bez rámu s podtitulem "Obrázek ze Slovenska". Dramatická úprava o třech jednání vyšla v roce 1890, tedy vzápětí po své premiéře (1889, Národní divadlo) a stala se dostupnou všem profesionálním i ochotnickým souborům. Kapela Gazdina Roba existuje v různých podobách, obsazení a po několika pauzách přesně deset let. Ke kulatému výročí si nadělila neskromný dárek: první opravdové al ... Gazdina roba ... . Ke kulatému výročí si nadělila neskromný dárek: první opravdové album s ... Gazdina roba a Petr Bende - Nehtem hladí (lyrics) - Duration: 3 minutes, 7 seconds. 10,524 views; 3 years ago; 4:22. Gazdina roba a Monika Načeva - Ud...



SOUVISEJÍCÍ KNIHY