Hugo Steiner-Prag

Hugo Steiner-Prag - Pavel Růt | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Pavel Růt
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Hugo Steiner-Prag.pdf


Chcete si knihu přečíst?Hugo Steiner-Prag ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Pavel Růt. Číst Hugo Steiner-Prag Online je nyní tak snadné!

POPIS


Hugo Steiner (1880, Praha - 1945, New York) byl jedním z nejvýznamnějších česko-německých knižních tvůrců 20. století židovského původu, jehož dílo je z velké části spjaté s Čechy. V roce 1900 odchází z Prahy do Mnichova, v roce 1933 se do ní z antisemitských důvodů vrací, aby ji v roce 1938 ze stejných důvodů, již definitivně opustil. I v době pobytu v Německu si v Praze držel ateliér. Steinerův přínos nespočívá jenom v jeho samostatné vynikající výtvarné tvorbě, ale patří k němu též jeho inovátorský přístup týkající se knižních vazeb, propagace knihy i významné pedagogické činnosti. Je až neuvěřitelné kolik prací stihl za svůj život vytvořit a kolika oborům se věnoval. Zdrcující skutečností je, že velká část jeho práce z německého období byla zničena. Po válce byl odsunut na okraj zájmu i společnosti, protože jeho výstavní a organizační práce byly spojeny s Lipskem a s Berlínskými nakladatelskými domy a pro nově vzniklou NDR bylo Steinerovo jméno, jako zásadního antikomunisty, nepřijatelné připomínat. Pro řadu Němců zase svým přízviskem Prag patřil do Čech. V Čechách vadil ze stejného důvodu jako v NDR a zároveň svou německou příslušností. Hugo Steiner-Prag změnil knižní svět jako úpravce, ilustrátor, tiskař a propagátor knižní tvorby. Největší část svého profesního života strávil (33 let) v Německu, ale svou tvorbou zůstal spjatý s Prahou. Nejen cykly ilustrací ke Golemovi, ale i ilustracemi ke knihám Paula Leppina či albem Finis Prag. Po své nucené emigraci založil v Praze soukromou školu Officina Pragensis, jejíž žáci udávali směr české knižní úpravy a ilustrace 60. let. Monografie je splátkou letitého dluhu významnému autorovi, jehož dílo bylo v Čechách, přes jeho úzkou vazbu k Praze a zásadní zásluhy o rozkvět české kultury, téměř zapomenuto.


...time the Nazis seized power, Hugo Steiner-Prag - since 1910 professor at the renowned Leipzig Academy for Graphic Art and the Book Trade - was one of Germany's most famous illustrators and book designers ... Category:Illustrations from 'The Golem' by Hugo Steiner-Prag ... ... Collection: Hugo and Eleanor Steiner-Prag Collection | The ... ... time the Nazis seized power, Hugo Steiner-Prag - since 1910 professor at the renowned Leipzig Academy for Graphic Art and the Book Trade - was one of Germany's most famous illustrators and book designers. His reputation was founded particularly on the illustrations he did for an entire series in the fantasy genre...SOUVISEJÍCÍ KNIHY