Kosmologie Hebrejské bible a starověké židovské tradice

Kosmologie Hebrejské bible a starověké židovské tradice - Věra Tydlitátová | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Věra Tydlitátová
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Kosmologie Hebrejské bible a starověké židovské tradice.pdf


Chcete si knihu přečíst?Kosmologie Hebrejské bible a starověké židovské tradice ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Věra Tydlitátová. Číst Kosmologie Hebrejské bible a starověké židovské tradice Online je nyní tak snadné!

POPIS


Monografie se zabývá židovskou starověkou koncepcí světa, kosmu a místem člověka ve světě jednak s ohledem na biblické zdroje, jednak na prameny deuterokanonické a pseudoepigrafní. Vychází ze znění Hebrejské bible, dále z literárního odkazu deuterokanonické tradice, mystické tradice pozdní antiky, zejména z Knih Henochových a z racionalismu Babylónského talmudu. Publikace představuje židovskou kosmologii v její proměnlivosti a v jejím dialogu s okolními starověkými kulturami, zaměřuje se na unikátní metodu odborné diskuse a argumentaci starověkých učenců. Pisatelé Hebrejské bible vedli polemiku s babylónskou astronomií, ale zároveň přirozeně těžili z jejího přínosu. V publikacích věnujících se biblické kosmologii obecně převládá názor, že tento babylónský model Židé respektovali po celou dobu formování kánonu, ne-li až do středověku. Ve skutečnosti byl tento archaický model židovskými intelektuály postupně korigován hlavně pod vlivem helénistické, alexandrijské vědy, která již uvažovala o realističtějším názoru na velikost, a tvar Země a na povahu nebeských těles. V době kanonizace Proroků a zvláště pak Spisů již židovští učenci znali tyto řecké koncepty a diskutovali o nich. Obrazoborecké zaujetí židovských učenců a odmítání božské povahy nebeských těles korespondovalo s materialistickými teoriemi řeckých matematiků a fyziků, elitní učenci z obou kultur odmítali mytologické výklady vzniku a povahy vesmíru.


...gie Hebrejské bible a starověké židovské tradice Autor: Tydlitátová, Věra Nakladatel: Západočeská univerzita EAN: 9788026108689 ISBN: 978-80-261-0868-9 Popis: 1× kniha, brožovaná, 227 stran, česky Rozměry: 15 × 21 cm Rok vydání: 2019 (1 ... Kniha: Kosmologie Hebrejské bible a starověké židovské ... ... . vydání) Kniha: Kosmologie Hebrejské bible a starověké židovské tradice Autor: Věra Tydlitátová Monografie se zabývá židovskou starověkou koncepcí světa, kosmu a místem člověka ve světě jednak s ohledem na biblické zdroje, jednak na prameny deuterokanonické a pseudoepigrafní. Kosmologie Hebrejské bible a starověké židovské tradice 2019; Tázání po budoucím 1998; Encyklopedie ... Zidovske tradice a zvyky | Sleviste.cz ... . Kosmologie Hebrejské bible a starověké židovské tradice 2019; Tázání po budoucím 1998; Encyklopedie...SOUVISEJÍCÍ KNIHY