Strašnice

Strašnice - Pavla Státníková | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Pavla Státníková
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Strašnice.pdf


Chcete si knihu přečíst?Strašnice ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Pavla Státníková. Číst Strašnice Online je nyní tak snadné!

POPIS


Strašnice leží v pražském předpolí, které bylo zasaženo prakticky každým obléháním, každou válkou, která se dotkla hlavního města Českého království. Bylo tomu tak za husitských válek, za války třicetileté, za válek o rakouské dědictví a války sedmileté, důležitou roli sehrály Strašnice i v moderní době během pražského povstání v květnu 1945.Původní nevelká ves o několika málo číslech popisných, ležící však na důležitých obchodních cestách, se v 18. a 19. století postupně rozrůstala. Na konci 18. století vznikly Nové Strašnice. Stavební boom pak zaznamenáme na přelomu 19. a 20. století a posléze během počátku 20. století a za první republiky, kdy se Strašnice staly důležitou rezidenční oblastí pražských středních vrstev.V druhé polovině 20. století vzniklo ve Strašnicích nebo v těsném sousedství několik důležitých závodů (Tesla, Mitas, Jawa, Chirana). V této době je zastavěna téměř všechna plocha strašnického katastru – již na přelomu čtyřicátých a padesátých let tu vzniká sídliště Solidarita, poté vyrůstá nová, z velké části panelová výstavba i v dalších strašnických lokalitách. Na počátku devadesátých let 20. století byl postaven po šedesátiletém úsilí ve Strašnicích kostel Neposkvrněného početí Panny Marie.Knihu doplňují 2 mapy Strašnic a anglické resume. Průvodní publikace ke stejnojmenné výstavě v Muzeu hlavního města Prahy - 25.4. - 4.11. 2018.


...ce is a cadastral district in Prague. It became part of Prague on 1 January 1922 ... Krematorium Strašnice - Pohřební ústav hlavního města Prahy ... . It lies mostly in the municipal and administrative district of Prague 10 while a small part is in Prague 3.The district is bordered by Vršovice, Vinohrady, Žižkov, Malešice, Hostivař, Záběhlice and Michle.. Only four streets in Strašnice are in Prague 3, while 180 streets of the district are in ... Strašnice (německy Straschnitz) je katastrální území, od roku 1922 čtvrť Prahy.Je z převážné části součástí městského obvodu a městské části Pr ... Praha 10 - Úřad práce - uradprace.cz ... .Je z převážné části součástí městského obvodu a městské části Praha 10, malá část Strašnic u hranic se Žižkovem (průmyslové a skladové areály Tesla Strašnice a Pramen Praha a tenisové dvorce v oblasti Třebešína) patří do obvodu a měs...SOUVISEJÍCÍ KNIHY