Biologie umění

Biologie umění - Jan Dungel | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Jan Dungel
DIMENZE
7,9 MB
NÁZEV SOUBORU
Biologie umění.pdf


Chcete si knihu přečíst?Biologie umění ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jan Dungel. Číst Biologie umění Online je nyní tak snadné!

POPIS


Na první pohled se pojem umění zdá být víceméně jasný. Problém ovšem nastává v okamžiku, kdy ho máme vysvětlit a popsat někomu dalšímu. Mnozí z nás pak nejspíš dospějí k závěru, že umění jako abstraktní entituči lidskou činnost vyčerpávajícím způsobem definovat nelze. Tato „nedokonalost“ lidského poznání znesnadňuje již samotné pátrání po původu, příčinách i samotném jeho smyslu nejen v dávné minulosti. Život na planetě Zemi se po miliardy let vyvíjel pod taktovkou přírodních zákonů. Před dvěma či třemi sty tisíci lety se však přihodilo něco zvláštního, co tato planeta do té doby nezaznamenala. Objevil se člověk Homo sapiens, jehož mysl byla obdařena dosud nepoznanou neurologickou kvalitou, zcela novým typem vědomí, které charakterizuje nebývalá inteligence a také naprosto nový fenomén, totiž lidská kultura a její výsostný produkt umění. Od tohoto okamžiku se život na Zemi začal vyvíjet ve zcela nových souvislostech, kterým nejsme schopni plně porozumět ani dnes. Naprostá většina vypravěčů umění začíná líčit jeho příběh v mladším paleolitu, v temnotě franko-kantabrijských jeskyní, či pod skalními převisy v Austrálii. A není divu, malby na stěnách jeskyně Chauvet, Altamira, Lascaux stejně jako pod skalním převisem Nawarla Gabarnmang v australské buši jsou jednoduše fantastické, dechberoucí, ohromující! Avšak navzdory skutečnosti, že člověk je tvor výsostně kulturní, zůstalo mu jeho biologické dědictví zachováno v plné míře. Existuje tedy nějaký vztah mezi uměním a biologickými zákonitostmi, obecně řečeno kulturou a naturou? A pokud ano, jakou roli při evoluci umění sehrála právě biologie?


...e umění Autor: Dungel, Jan Nakladatel: Academia EAN: 9788020030771 ISBN: 978-80-200-3077-1 Popis: 1× kniha, vázaná, 272 stran, česky Rozměry: 21 × 26,6 cm Rok vydání: 2020 (1 ... Fakulty a pracoviště | Masarykova univerzita ... . vydání) Kniha: Biologie umění - Jan Dungel. Fungujeme! Vážení zákazníci, e-shop je nadále plně v provozu. Od 27. 4. 2020 jsou navíc všechny naše prodejny a výdejny opět otevřeny. Pouze u některých je upravena otevírací doba, bližší informace naleznete zde. ... Všechny informace o produktu Kniha Biologie umění - Dungel Jan, Vázaná, porovnání cen z internetových obchodů, hodnocení a recenze Biologie umění - Dungel Jan, Vázan ... Kniha: Biologie umění - Jan Dungel | Knihy.ABZ.cz ... . ... Všechny informace o produktu Kniha Biologie umění - Dungel Jan, Vázaná, porovnání cen z internetových obchodů, hodnocení a recenze Biologie umění - Dungel Jan, Vázaná. Na první pohled se pojem umění zdá být víceméně jasný. Problém ovšem nastává v okamžiku, kdy ho máme vysvětlit a p...SOUVISEJÍCÍ KNIHY