Od krevní msty k postsocialismu: Vývoj antropologického zájmu o Balkán

Od krevní msty k postsocialismu: Vývoj antropologického zájmu o Balkán - Lenka Budilová | Sitesofresistance.org

INFORMACE

AUTOR
Lenka Budilová
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Od krevní msty k postsocialismu: Vývoj antropologického zájmu o Balkán.pdf


Chcete si knihu přečíst?Od krevní msty k postsocialismu: Vývoj antropologického zájmu o Balkán ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Lenka Budilová. Číst Od krevní msty k postsocialismu: Vývoj antropologického zájmu o Balkán Online je nyní tak snadné!

POPIS


Kniha sleduje antropologický zájem o Balkán – od prvních výzkumů jihoslovanské zádruhy přes poválečná zkoumání urbanizace a kolektivizace až po studium postsocialismu či komunistické nostalgie. Autorka se zaměřuje na to, jaké otázky si antropologové zabývající se Balkánem kladli, jak byl Balkán konstruován v antropologické imaginaci a čím výzkumy na Balkáně přispěly k rozvoji antropologické teorie. Zároveň se snaží odpovědět na otázku, čím se antropologický přístup liší od lokálních badatelských tradic a jak antropologie přispěla k poznání Balkánu. Řada fenoménů a institucí, jež byly popsány na Balkáně, se stala součástí širšího antropologického vědění. Patří mezi ně například transhumantní pastevectví Karakačanů či Vlachů, duchovní příbuzenství (kumstvo) v Srbsku a Bulharsku, krevní msta popsaná na počátku 20. století v severní Albánii a Černé Hoře či koncept cti a studu analyzovaný v oblasti Středomoří. Balkán byl také jednou z oblastí, kde se realizoval návrat antropologie „domů“. Byly to právě výzkumy na Balkáně, které přispěly k diskusím o možnostech antropologie Evropy, o terénním výzkumu ve vlastní společnosti či obecně o antropologickém zkoumání moderních komplexních společností. Všem těmto tématům se autorka – mj. na základě vlastních terénních výzkumů – v knize věnuje.


...ní msty k postsocialismu. Vývoj antropologického zájmu ... Od krevní msty k postsocialismu - Lenka Budilová - za 11 ... ... ... jež byly popsány na Balkáně, se stala součástí širšího antropologického vědění. Patří mezi ně například transhumantní pastevectví Karakačanů či Vlachů, duchovní příbuzenství (kumstvo) v Srbsku a Bulharsku, krevní msta popsaná na počátku 20 ... Od krevní msty k postsocialismu Autor: Budilová, Lenka Nakladatel: Centrum pro studium demokracie a kultury EAN: 9788073254902 ISBN: 978­80­7325­490 2 Popis: 1× kniha, vázaná, 220 stran, česky Rozměry: 15 × 20,8 cm Rok vydání: 2019 (1. vydání) Od krevní msty k postsocialismu - Vývoj antro ... Lenka budilova od krevni msty k postsocialismu vyvoj ... ... . vydání) Od krevní msty k postsocialismu - Vývoj antropologického zájmu o Balkán - Lenka Budilová . Kniha sleduje antropologický zájem o Balkán - od prvních výzkumů jihoslovanské zádruhy přes poválečná zk...SOUVISEJÍCÍ KNIHY